Marihuana dla pacjentów z HIV

Wirus HIV

Wirus HIV przenoszony jest drogą płciową i wywołuje AIDS, czyli chorobę, której polska nazwa brzmi „Nabyty Zespół Utraty Odporności”. Jakiś czas temu choroba ta była równoznaczna z wyrokiem śmierci. Od kilkudziesięciu lat opracowuje się receptury leków pozwalających w istotny sposób wydłużyć życie pacjentów z AIDS. Dziś jest to choroba przewlekła – nie śmiertelna. Cały czas poszukuje się sposobów na to, by życie z tą chorobą trwało możliwie jak najdłużej, a objawy możliwie najmniej dawały się pacjentom we znaki.

Marihuana dla pacjentów z HIV

Od wielu lat prowadzone są badania nad medycznymi właściwościami konopi. Badania te obejmują działanie konopi w różnych schorzeniach. Nic więc dziwnego, że świat nauki zainteresował się także tym, czy dzięki konopiom można pomóc pacjentom z HIV. Okazuje się, że można i chodzi przede wszystkim o uśmierzanie bólu towarzyszącego chorobie. Pacjenci z HIV muszą zmagać się z najróżniejszego rodzaju dolegliwościami bólowymi. Żeby ich uniknąć lub zmniejszyć ich natężenie, każdego dnia przyjmują garście tabletek przeciwbólowych. Tabletki te przy dłuższym stosowaniu powodują wiele niekorzystnych skutków ubocznych. Z tego względu, wielu pacjentów z HIV zgadza się na alternatywną terapię jaką jest korzystanie z leków opartych na wyciągach z konopi.

Palenie marihuany przez pacjentów z HIV

Skutki palenia marihuany przez pacjentów z HIV badał doktor Ronald J. Ellis wykładający neurologię na University of California San Diego School of Medicine. W swoich badaniach podawał pacjentom z University of California San Diego School of Medicine marihuanę i placebo. Jedno i drugie miało postać skrętów i pacjenci nie wiedzieli co palą. W grupie palącej marihuanę odnotowano dużo większą ulgę w dolegliwościach bólowych niż w grupie zaciągającej się jointem bez marihuany.

Marihuana a opiaty

Pacjenci z wirusem University of California San Diego School of Medicine zmuszeni są do przyjmowania leków przeciwbólowych opartych na opatach leki te łagodzą bóle, ale przy okazji dają odrętwienie i pozbawiają energii. Marihuana o niewielkiej zawartości THC również łagodzi bóle, ale nie daje odrętwienia i niechęci do działania. Przeciwnie, może działać lekko pobudzająco, energetyzująco i euforyzująco.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu August 22, 2022