Kto może przepisać medyczną marihuanę?

Jak sama nazwa wskazuje, medyczna marihuana wykorzystywana jest tylko do celów medycznych. Jaki lekarz może ją przepisać i jakie choroby i schorzenia można leczyć przy jej pomocy?

Na co pomaga medyczna marihuana?

Oficjalna lista mówiąca o tym, na co pomaga medyczna marihuana, nie istnieje. Za pomocą marihuany  nie można zwalczać konkretnych schorzeń, a jedynie zmniejszać odczuwany ból, poprawiać jakość snu, nastrój i samopoczucie, zwalczać nudności i ogólnie poprawiać jakość życia. W zależności od tego, jaka choroba jest podłożem danych zaburzeń, w takich przypadkach można ją wykorzystywać. Najczęściej marihuanę stosuje się w przypadku takich chorób jak stwardnienie rozsiane, padaczka, przewlekłe bóle w całym organizmie, nowotwory i depresja. Jej możliwości są jednakże dużo większe.

Jaki lekarz może przepisać nam medyczną marihuanę?

Prawo w Polsce jest bardzo liberalne i pozwala przepisywać medyczną marihuanę każdemu lekarzowi (za wyjątkiem weterynarzy), który jest uprawniony do tego, by wystawiać recepty RPW. Są to specjalistyczne rodzaje recept, na których przepisuje się środki uznane za odurzające. Oznacza to, że każdy, kto przeszedł dodatkowe szkolenie, ma prawo wypisania recepty na medyczną marihuanę. W praktyce jednak mało który decyduje się na jej wykorzystanie, gdyż w dalszym ciągu w społeczeństwie panuje przekonanie, że marihuana jest zła. Wystarczy jednak trafić na lekarza, który zna się na rzeczy i wtedy bez problemu otrzymamy od niego receptę na marihuanę, jeśli tylko nasz stan będzie na to wskazywał.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu August 22, 2022