Czy marihuana leczy CHaD?

Wpływ zażywania marihuany w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej

Choroba afektywna dwubiegunowa (ang. CHAD) jest chorobą psychiczną, w której epizody depresyjne przeplatają się ze stanami podwyższonego pobudzenia określanymi maniami. Choć jej rozpoznanie i obecność w szerszej świadomości pojawiła się stosunkowo niedawno, istnieje już tysiące lat. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia tej choroby wynosi około 1%, a występuje najczęściej po 20. roku życia. Dotyczy głównie mężczyzn. Prowadzone dotychczas badania sugerowały, że marihuana potęguje odczucia towarzyszące chorobie, dopiero niedawno naukowcy odkryli zupełnie odwrotne tendencje.

Jak w CHAD działa marihuana?

Najnowsze badania potwierdzają, że w określonych warunkach THC działa przeciwlękowo, antydepresyjnie i  powoduje senność. Przekłada się to bezpośrednio na lepszy nastrój oraz poprawę samopoczucia. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak  i tych cierpiących z powodu rozmaitych chorób m.in. stwardnienia rozsianego czy raka. Natomiast CBD niweluje aktywność skutków spowodowanych działaniem THC, co również objawia się działaniem obniżającym lęk i drgawki.

Marihuana poprawia pamięć i nie tylko

Kolejne badania udowodniły, że substancje aktywne w marihuanie wywierają pozytywny wpływ na poprawę działania funkcji poznawczych (np. pamięci, spostrzegania, uwagi) u osób z diagnozą schizofrenii. Doszukuje się analogii działania u pacjentów cierpiących z powodu choroby afektywnej dwubiegunowej.

Wyniki badań

Naukowcy potwierdzają nie tylko większą sprawność procesów poznawczych, ale także poprawę relacji społecznych i większe w nie zaangażowanie.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu August 22, 2022